Ako sa menil výkon od prvého iPhonu po iPhone 6s

Ako sa menil výkon od prvého iPhonu po iPhone 6s

Výpočtový výkon dnešných mobilných telefónov sa pomaly, ale isto približuje počítačom. Aby ste mali aspoň približnú predstavu, ako rastie výkon telefónov spoločnosti Apple, prinášame krátke porovnanie všetkých generácií.

Z grafu je jasne vidieť, že prelom vo výpočtoch mobilných procesorov spôsobil pridanie druhého jadra a neustále zmenšovanie výrobného procesu. Je až neuveriteľné, akou rýchlosťou rastie výkon dnešnej elektroniky. Je možné neustále zvyšovať výkon týchto zariadení? Určite nie použitím dnešných výrobných postupov.

Momentálne používané procesory Apple A9 a Apple A9x sa vyrábajú 16 nm výrobným procesom. Samotný Intel potvrdil, že hranica pre kremík (materiál, z ktorého sa vyrábajú procesory), ktorá sa fyzicky nebude dať prekonať, je 7 nm. Z toho vyplýva, že pred sebou máme ešte pár rokov zmenšovania.

Zvyšovanie výkonu sa tým, samozrejme, nezastaví, potom budú musieť spoločnosti, ktoré vyrábajú tieto čipy, ísť cestou zvyšovania jadier alebo prejsť na úplne novú technológiu.

Budúcnosť počítačov sa bude podľa všetkého točiť okolo opticko-laserových procesorov, kde nebude nositeľ informácie vodivý kov, ale svetlo. Okrem vysokých prenosových rýchlostí má ešte jednu podstatnú výhodu oproti metalickým výrobkom, a to, že negeneruje žiadne zvyškové teplo, ktoré by bolo nutné chladiť. Spoločnosť Fujitsu už testuje prvé hybridné procesory (metalické jadro, optické spoje), do roku 2018 by sa podľa spoločnosti Intel malo prejsť na komerčné nasadenie optických čipov do prvých počítačov a mobilných telefónov.