Apple Campus 1 a 2 alebo Architektonická (r)evolúcia v priebehu 23 rokov

Apple Campus 1 a 2 alebo Architektonická (r)evolúcia v priebehu 23 rokov

Apple Campus1

V roku 1993 bolo v Kalifornii postavené prvé samostatné ústredie spoločnosti Apple Inc., architektúrou pripomínajúce dôstojné americké univerzity. Objekt pozostáva zo série budov a zelených parkov, ktoré spolu tvoria celkovú rozlohu objektu - 79 tisíc metrov štvorcových. Do roku 1997 boli priestory jablčnej centrály venované výhradne oddeleniam pre výskum a vývoj. Po návrate Steva Jobsa sa však objekt rozšíril a boli doň nasťahované mnohé ďalšie zložky rozrastajúcej sa spoločnosti. V auguste roku 2008 zachvátil horné podlažie najväčšej z budov silný požiar, s ktorým hasiči bojovali celú noc. K zraneniam našťastie nedošlo, no škoda na majetku vyšla na cca 2 milióny dolárov.

Apple Campus2

V roku 2006 oznámil Steve Jobs mestu Cupertino, kde stojí aj prvý Apple Campus, že jeho spoločnosť nadobudla 9 susediacich nehnuteľností, na mieste ktorých plánuje vybudovať Apple Campus2. Pôvodný plán začať s výstavbou v roku 2013 a dokončiť ju v 2015 zlyhal a štart projektu bol na rok odložený. Minulý rok skutočne práca na modernej budove začala a jej slávnostné otvorenie je plánované na koniec roka 2016, poprípade začiatok roku 2017.

Tento projekt je, samozrejme, spojený s niekoľkými závratnými finančnými okolnosťami. Hneď prvou je pôda, na ktorej už stoja základy celého objektu. Jej cena je približne 160 miliónov dolárov. Výstavba samotnej neo-futuristickej budovy si pýta čiastku 500 miliónov dolárov (!). Ak teda spočítame stavebné náklady, vybavenie, personál a ďalšie poplatky spojené s „naštartovaním“ tohto ultramoderného centra, je zrejmé, že Apple vyjde realizácia nového strediska na sumu presahujúcu jednu miliardu amerických dolárov. V roku 2013 dokonca padol odhad na neuveriteľných 5 miliárd. Apple sa však sumy nezľakol, naopak, prikúpil ďalší pozemok. Dokopy má teraz projekt pod sebou 71 hektárov.

Dôležitá cifra je však aj 13 000 - toľko pracovných pozícií má totižto v novej centrálne vzniknúť. Zamestnanci budú mať okrem iného prístup do kaviarne s kapacitou tritisíc ľudí, fitnes centra či ovocného sadu. Primárnym zdrojom elektriny pre objekt by mala byť bioenergia.