Apple znova udal trend
Apple už v minulosti urobil viacero krokov, ktoré boli spočiatku prijímané negatívne alebo kontroverzne, ale netrvalo dlho a konkurencia sa uchýlila k podobným krokom. Z dávnejšej histórie to bol rok 1998, kedy bola z iMacu G3 odstránená disketová mechanika. Krok bol spočiatku prijímaný negatívne, ale po čase sa disketových mechaník začali zbavovať aj ostatní výrobcovia počítačov. Vo svete PC sa ešte môžeš s disketovými mechanikami stretnúť, zatiaľ čo vo svete Macov prakticky vôbec, a ak aj áno, tak vo forme externej čítačky.
Podobne to bolo aj s CD a DVD médiami. Roku 2012 Apple predstavil prvý retinový MacBook Pro, ktorý okrem displeju so super vysokým rozlíšením a, vzhľadom na výkon v tej dobe, tenkú a ľahkú konštrukciu, sa preslávil odstránením DVD mechaniky. Tú v súčasnosti nenájdeš na žiadnom modernom Macu, tak ako čítačku Blu-ray diskov. Ak potrebuješ na Macu čítať optické média, musíš si kúpiť externú mechaniku.
Ďalším trendom, ktorý sa Apple rozhodol udať, sa stalo odstránenie 3.5 mm jack konektora. Stalo sa tak s iPhonom 7 a to, že Apple sa naozaj ujme ako líder v tejto oblasti svedčí aj to, že poslednú dobu sa analógového jack konektoru začínajú postupne zbavovať aj iný výrobcovia smartfónov, ako napr. v smartfóne Google Pixel a veľa iných.
Apple presadzuje bezdrôtovú budúcnosť, čo trocha kontrastuje s tým, že až súčasná generácia iPhonov podporuje bezdrôtové nabíjanie a taktiež že Apple už nevyvíja svoje vlastné routery AirPort, či už Express alebo profesionálny Extreme. Slúchadlá síce môžeš ešte stále pripojiť cez Lightning konektor, lenže vtedy zas nefunguje nabíjanie, lebo iPhone má tento konektor iba jeden. Existujú všelijaké riešenia, ako špeciálne dockovacie stanice či redukcie, avšak samozrejme s patričnou cenovou prirážkou, už len preto, že príslušenstvo tretích strán podporujúce Lightning rozhranie musí mať certifikát. Apple dáva jasne najavo, že budúcnosť počúvania hudby je cez bezdrôtové slúchadlá.
S príchodom iPhone 5S v roku 2013 prišla ďalšia novinka - Touch ID. Bolo veľmi presné a reagovalo na priložený prst v hocijakom uhle a skutočne stačilo len priložiť prst, na rozdiel od väčšiny modelov konkurencie, ktoré vyžadovali prejsť prstom po čítačke.
Na poslednom evente bol predstavený iPhone X, ktorý nemal Home Button, v ktorom bývavala integrovaná čítačka odtlačkov prstov. Apple údajne pracoval na displeji, ktorý by vedel čítať odtlačky prstov, ale nakoniec, keďže ešte nemal potrebné technológie, sa rozhodol pre úplnu novinku - Face ID. Táto funkcia využíva TrueDepth kameru a špeciálne 3D senzory, vďaka ktorým sa nebude dať obísť túto ochranu obyčajnou fotkou a taktiež funguje len s otvorenými očami, aby si niekto neodomkol tvoj iPhone X počas spánku.
Toto nenechalo spať konkurenciu bežiacou na platforme Android a záujem výrobcov o 3D snímacie senzory vzrástol minimálne trojnásobne.
TrueDepth kamera v iPhone X samozrejme nemá ako jediné využitie len Face ID. Uplatní sa aj pri rozšírenej realite, na ktorú Apple dáva veľký dôraz a samozrejme aj pri Animoji.
Analytik Ming-Chi Kuo taktiež tvrdí, že v nasledujúcich dvoch až troch rokoch budú mnohé Android smartfóny okrem čítačky odtlačkov prstov, ktorá bude práve pod OLED displejom, disponovať 3D senzorom. Zdá sa, že Apple znova udal trend.
Je ešte Apple stále skutočný inovátor, alebo len čerpá z čias Steva Jobsa? Nasledujúce roky nám ukážu, kam skutočne smeruje Apple pod vedením Jobsovho nástupcu, Tima Cooka.
Zdroj titulnej foto: bmobiled.com
Zdroj: macrumors.com