BlueHarvest - upratujeme metadáta v zložkách

Operačné systémy, či už macOS, Windows alebo Linuxové distribúcie, zanechávajú v zložkách "neviditeľné súbory". Tieto súbory obsahujú metadáta, ako rozloženie súborov, spôsob zobrazenia a všelijaké značky - tagy. Ich názov sa väčšinou začína bodkou, takže v štandardnom nastavení macOS sú pre používateľa neviditeľné.

Problém môže nastať, ak pracuješ so svojími súbormi na viacerých operačných systémoch alebo ak proste zdielaš napr. RAR/ZIP archívy, ktoré obsahujú podzložky. Tieto metadátové súbory si generuje každý operačný systém, zo sveta Windowsu možno poznáš "Desktop.ini" a "Thumbs.ini". Samozrejme, funkčnosť systému to neobmedzuje, ale niekedy môžu byť tieto súbory otravné. Riešenie sa volá BlueHarvest.

Vopred by som chcel upozorniť, že mazaním metadát môžeš prísť o tagy vo Finderi. Pokiaľ tagy používaš a chceš zdieľať súbory bez týchto metadát, treba premazať metadáta len v zvolenej zložke, ktorú chceš zdieľať, alebo v nastaveniach nastaviť ponechanie tagov. Postup je ďalej v článku.

Po prvom spustení sa zobrazí jednoduchá obrazovka:

V ľavom stĺpci si môžeš pridať zložky, ktoré sa majú čistiť automaticky. Neskôr ich samozrejme môžeš zo zoznamu vymazať. Ak si nepraješ akékoľvek automatické čistenie, použi tlačítko "Turn Off" vpravo hore.

Po pridaní prvej zložky treba venovať pozornosť voľbe "Clean OS X data". Dá sa tu totiž nastaviť, ktorým typom metadát sa má BlueHarvest venovať:

Asi najdôležitejšou voľbou v časti "Options" je "Always keep tags". Po aktivovaní tejto možnosti budú tagy zachované.

Okrem tohoto automatického čistenia BlueHarvest podporuje aj manuálne čistenie. Dá sa vyvolať hneď dvoma spôsobmi. Prvý spôsob je cez ikonku BlueHarvest v systémovom hornom menu cez možnosť "Clean using BlueHarvest...", kde si zvolíš zložku a tá sa, spolu s podzložkami, očistí od metadát.

Druhou možnosťou je kliknúť pravým tlačítkom na zvolenú zložku, zvoliť položku "Services", ktorá je úplne dole, a vybrať "Clean using BlueHarvest...".

BlueHarvest je dostupný v Mac App Store a aj na webe vývojára. Odporúčam webovú verziu, nakoľko kvôli obmedzeniam Mac App Store nie je možné čistiť s právami administrátora pokiaľ nie si v macOS prihlásený v administrátorskom konte a taktiež sa nedá odstrániť ikonka BlueHarvest v systémovom hornom menu. Ak už máš verziu z Mac App Store, autor aplikácie umožňuje získať licenciu pre verziu z webu, treba kontaktovať vývojára. Ja sám som takto menil licenciu, vývojár chcel odo mňa screenshot z Mac App Store ako dôkaz, že už mám BlueHarvest zakúpený.

Na záver jeden tip: keď pripojíš externý disk a niečo na ňom vymažeš, súbory sa síce ukážu v systémovom Koši, kde ich môžeš vymazať, avšak po odpojení externého disku tieto súbory zo systémového Koša zmiznú a po pripojení disku sa zasa ukážu. Pekne to vidno, keď pred pripojením disku vysypeš Kôš. Vymazané súbory sú totiž stále na externom disku v jeho "koši", ktorý je nutné vymazať cez systémový Kôš ešte pred odpojením externého disku.

Zdroj titulnej foto: cleanmyspace.com
Zdroj: thinkapple.sk