Je Jailbreak mŕtvy?
Keď svetlo sveta uzrel prvý iPhone, tak neobsahoval App Store. Výber aplikácii bol teda limitovaný na tie, ktoré ponúkal Apple ako predinštalované. Tých bolo veľmi málo a používanie telefónu tak bolo obmedzené na skutočne základné veci. Šikovní ľudia na čele s Jayom Freemanom (viac známy pod prezývkou "saurik") sa hneď chopili príležitosti a začali vyvíjať Jailbreak. Vďaka nemu bolo možné na telefón nainštalovať aplikácie tretích strán a tým rozšíriť ich funkcionalitu. Jailbreak tak bol prakticky App Storom ešte predtým, ako bol App Store.
Postupne počas rokov si Jailbreak stále našiel svoje uplatnenie. Aj keď App Store bol už na svete, tak možnosti iOS pre mnohých neboli dostačujúce. Chceli viac. Viac, ktoré im ponúkol Jailbreak. Či už to bola Siri pre staršie modely, rôzne vychytávky, zmeny ikoniek, widgety, multitasking s náhľadom aplikácii, či zrýchlenie animácii v iOS 7, čo je len pár vecí ktoré Jailbreak dokázal slúžiacich na hrubé načrtnutie jeho možnosti, tak sa jednoducho dôvod našiel.
Hovorí sa, že mnoho vychytávok by v iOS nebyť jailbrekovej komunity nebolo. Spoločnosť z Cupertina sa inšpirovala práve tzv. tweekmi, ktoré Cydia (obchod na sťahovanie doplnkov pre Jailbreak) ponúkala. Ako ale plynuli roky a prichádzali nové verzie systému iOS, tak o jailbreakovej komunite a hackeroch bolo počuť stále menej. Dôvodom bola rastúci level zabezpečenia systému pre mobilné zariadenia spoločnosti Apple. Každou ďalšou verziou bolo "jailbrekovanie" náročnejšie a náročnejšie a na novú verziu sme čakali dlhšie a dalšie.
Zároveň s tým, ako iOS ponúkal všetky potrebné funkcie pre majoritnú časť zákazníkov, tak nutkanie čakať na Jailbreak upadala. Dostali sme sa do stavu, kedy Jailbreak skoro nikto nepotrebuje a väčšina používateľov si nevie predstaviť nič, čo im na systéme iOS chýba. Aj keď existuje množstvo drobností, nestoja jednoducho vo všeobecnosti za to čakanie.
Jailbreak má poškvrnenú povesť. Narúša zabezpečenie, ktorým je iOS povestný. Laická verejnosť si myslí, že slúži len na kradnutie aplikácii, ktoré sú v App Store platené. Kľúčoví hackeri odchádzajú z komunity a presúvajú sa inde, Apple tlačí nové verzie systému s opravami a blokuje tie staré, pridáva funkcie, ktoré boli dôvodom na Jailbreak (dobrým príkladom je nahrávanie obrazovky na iOS 11).
Vyzerá to, že Jailbreak je mrtvý. Aj preto, že predošlá verzia (iOS 10) sa dočkala len tzv. semi-untethered verzie, čiže pri každom reštarte zariadenia je potrebné pripojiť ho k počítaču. To je pre väčšinu neprístupné. Untethered verzia sa za rok neobjavila a nie je pravdepodobné, že sa vôbec niekedy v budúcnosti obaví.
Je pravdepodobne načase zmieriť sa s tým, že časy najväčšej slávy má Jailbreak za sebou.