Klebety o vstupe Applu na trh virtuálnej reality
Popularita virtuálnej reality rastie v poslednom čase exponenciálne. Vznikajú nové značky a existujúci výrobcovia sa snažia vytvoriť nové produkty. VR už nie je len koncept. Otázkou zostáva, či sa pridá aj líder trhu s elektronikou.
Apple skúma možnosti virtuálnej reality už dlhé roky. Môžeme dokonca hovoriť o desaťročiach. No však o tom, či Apple dnes skutočne pracuje na úplne vlastnej virtuálnej realite sa začalo diskutovať pred niekoľkými mesiacmi, keď traja softvérový vývojári vstúpili do komunitnej skupiny WebVR. Táto skupina sa na profesionálnej úrovni zaoberá vývojom platforiem pre virtuálnu realitu. Už vtedy začali diskusie, či Apple naozaj niečo chystá alebo len skúma možnosti integrácie tejto technológie.
Podstatné je pri tejto téme uzrejmiť si pojmy. Máme tu totiž virtuálnu realitu, VR, ktorá úplne zamedzuje vnímaniu okolného sveta. Druhý pojem je vylepšená realita, AR. Najznámejší príklad je napríklad projekt Google Glass. Aj keď vieme, že Apple skúma takéto technológie, nemôžeme povedať, či ide o rozšírenú realitu alebo úplnú virtuálnu.
Okrem šeptania a dohadovania sme však počuli o téme VR od Tima Cooka aj niečo vecné. „Je to naozaj cool,“ povedal, „a má naozaj veľa zaujímavých využití.“ O téme AR, rozšírenej reality, sa sa však vyjadril oveľa presnejšie. Podľa neho je pre zákazníkov skvelá a chce na nej pracovať. „AR by mohla byť naozaj skvelá. Veľa sme do nej investovali a ešte budeme, je to dlhý beh.“ O investovaní do rozšírenej reality máme teda istotu od januára 2016.
Môžeme teda s istotou povedať, že oveľa viacej dôkazov máme o projekte rozšírenej reality, ktorý by mohol byť konkurentom Microsoft Hololens. No však u priamych dôkazov nemôžeme zabúdať na podstatnú vec u nových technológií – patenty. Apple v posledných rokoch vytvoril viacero patentov, ktoré odkazujú priamo na virtuálnu realitu.
Prvý v bol už v roku 2008 ako „Osobný displej systém“, ktorý mal nahrádzať televíziu a slúžiť k sledovaniu videí. Druhý patent popísaný ako „Displej systém pripevnený na hlavu“ je sofistikovanejší, obraz premieta a dá sa pripojiť do externého zariadenia ako iPodu. Počas ďalších rokov vznikli mnohé patenty na konte Apple, no však zo žiadneho nevznikol produkt a pokiaľ vieme, ani reálny koncept.
Apple však stále vytvára protypy, ktoré sa do finálnej podoby produktu nedostanú. Preto nemôžeme očakávať túto technológiu priskoro, aj keď optimisti odhadujú uvedenie tohto projektu už v roku 2018.
Zdroj titulnej foto: futurecdn.net
Zdroj: thinkapple.sk,macrumors.com