Majster svojho Macu: Osvoj si používanie systému
Ahoj, vítam Ťa v tejto sérii článkov, kde sa budeme zameriavať na tvoje zručnosti oblasti operačného systému macOS. Tento 4 dielny seriál ťa naučí základne poznatky operačného systému, zároveň sa čo to naučíš o nastaveniach ale hlavne si zdokonalíš svoje pracovné prostredie a budeš mať aspoň trošku prehľad o svojom operačnom systéme.
Žijeme v dobe, kedy nepoznanie svojho systému je priam hriech. Doba, kedy musíš vedieť niečo o svojom prostredí v ktorom tráviš skoro všetok voľný čas. Áno narážam na operačné systémy. Sú všade. Či už je to macOS, iOS, Android alebo Windows. Ako správny používateľ by si mal vedieť čo všetko tieto srandy dokážu. A preto je tu tento článok, respektíve táto séria článkov, ktorá ti ukáže ako sa angažovať do operačného systému macOS. V prípade, že si skúsený používateľ operačného systému macOS, nemyslím si, že bude pre teba tento článok nejak extra prínosný, no možno tu nájdeš nové poznatky.
V prvej časti tejto série, si ukážeme ako si zlepšiť svoju workflow. Čo to workflow je? Workflow by som zadefinoval ako spôsob používania svojho systému. Je to súbor nástrojov, ktoré používaš. Preto si dnes ukážeme super nástroje do tvojho operačného systému, ukážeme si ako ich použiť a načo sú dobré pre tvoju produktivitu.
Klávesové skratky
Toto je niečo, čo by som zaradil medzi najdôležitejšie veci. Klávesové skratky nehorázne uľahčujú život. Hlavne zrýchľujú počítačový život. Nieje preto na škodu si tieto klávesové skratky osvojiť. Uľahčia ti tvoj život a hlavne ušetria kopu času. Myslím, že CMD+C a CMD+V je základ, ktorý poznáme všetci ale čo tak napríklad CMD+Tab? Toto možno tiež poznáš, ale všimol som si, že veľa ľudí ak chce napríklad otvoriť Finder tak naňho klikajú dole vo svojom Docku. Finder je ale aplikácia, ktorá stále beží na pozadí, a preto je dostupná klávesovou skratkou CMD+Tab.
Taktiež si si určite všimol, že ak si minimalizoval aplikáciu, tak pomocou CMD+Tab ju už nešlo maximalizovať. Musel si opäť na ňu kliknúť v docku. Toto sa dá ošetriť tak, že ak pomocou CMD+Tab nájdeš svoju aplikáciu, tak len podržíš pri tom Alt a ona sa ti automaticky maximalizuje.
Toto je ale nič v porovnaní s tým, čo operačný systém Mac ponúka. Preto napríklad ak zavítaš do nastavení a pôjdeš do položky Klávesnica, tu si môžeš klávesové skratky modifikovať podľa seba a tým si urobiť svoje používanie opäť o niečo komfortnejšie. Ak ti ani to nestačí, tak náš portál má pre teba články ako sú Klávesové skratky, ktoré radi používame, alebo Klávesové skratky v prehliadači safari.
Taktiež spoločnosť Apple má celkom fajn článok a ukážku toho, aké gestá môžeš robiť na svojom trackpade, čo ti tiež pomôže v používaní tvojho macu.
Spotlight
Spotlight určite poznáš. A používaj ho. Nie, vážne spotlight vie do určitej miery uľahčiť tvoje používanie Macu. Vie ti nájsť rôzne definície slov na nete, spúšťať aplikácie, hľadať tvoje súbory v počítači. Spotlight je celkom fajn pomocník. Je to taký vyhľadávač všetkého a spúšťač aplikácii zároveň.
Alfred
Okej, teraz si predstav spotlight tak ako som ho opísal, nadopuj ho steroidmi a pridaj celkom cool funkcie. Ako napríklad možnosť prehľadávať LEN aplikácie a zložky, ktoré mu príkážeš. Neznáme výrazy hľadať v rôznych vyhľadávačoch, meniť si témy, spúšťať konzolové príkazy priamo z neho a veľa ďalších vecí. Alfred je jednoducho pomocník, bez ktorého si neviem svoje každodenné fungovanie predstaviť. Aplikáciu si môžeš stiahnuť tu a kompletný prehľad jeho funkcii nájdeš tu.
Virtuálne Plochy
Virtuálne plochy sú tu snami odpradávna. Málo kto ale vie, že existujú alebo ako ich používať. Do prehľadu virtuálnych plôch sa jednoducho dostaneš pomocou klávesovej skratky F3 alebo tým, že tri prsty posunieš na trackpade smerom hore. Virtuálne plochy zvyšujú taktiež tvoju produktivitu. Na každú virtuálnu plochu si môžeš otvoriť rôzne programy a potom si môžeš prepínať medzi nimi pomocou klávesovej skratky Ctrl + Šípka v pravo alebo v ľavo, to záleží od toho na akej ploche sa nachádzaš. Toto ti uľahčí tvoje používanie macu, nakoľko budeš mať prehľad o tom, kde sa aká aplikácia nachádza a ty teda nebudeš mať taký neporiadok v otvorených aplikáciách.
Dúfam, že tento článok ti bol aspoň trošku prínosný a určite ak by si chcel spomenúť super funkcie, ktoré stoja za spomenutie v článku, tak nám daj vedieť v komentároch. Nabudúce sa pozrieme na to ako si vylepšiť Finder, keďže aj ten má celkom veľké spektrum možností a funkcii. :)