Populárny WhatsApp pravdepodobne čaká zákaz v Číne
Slovensko a Česko patria ku krajinám, kde je sloboda na Internete pomerne veľká. To, čo v naších končinách považujeme za samozrejmosť, nemusí byť pravidlom v iných štátoch. Viaceré štáty totiž cenzurujú Internet.
Najväčším cenzorom je severokórejská vláda, kde v KĽDR majú bežní občania prístup v podstate len k štátnemu Intranetu a voľný prístup k Internetu majú len najvyšší predstavitelia vládnucej Kórejskej strany práce. Podstatne voľnejší a menej cenzúrovaný Internet je v Číne, ale ani tam nemajú poskytovatelia Intenetových služieb na ružiach ustlané. Čínska vláda zrejme plánuje "odstaviť" populárnu aplikáciu na chatovanie - WhatsApp.
Mnohí užívatelia si nevedia predstaviť, že by im na ich iPhonoch nefungovali sociálne siete ako Facebook, Twitter, Instagram a spomínaný WhatsApp. iPhone mal veľký vplyv na štart tejto "sociálnej mánie", lebo Apple ukázal, čo ľudia chcú a ako má správny smartphone fungovať, čím Apple taktiež odštartoval modernú éru dotykových smartphonov, aké poznáme dnes.
V Číne miestna vláda bežne zakazuje zahraničné služby, ako spomínaný Facebook, Twitter či Instagram, a po novom sa k nim pridá zrejme aj WhatsApp. Naopak, vláda popularizuje ich vlastné čínske služby ako WeChat - alternatíva k spomínanému WhatsAppu, Sina Weibo - hybrid Facebooku a Twitteru alebo Baidu - čínska verzia tiež zakázaného Google.
Regulácie Veľkého čínskeho firewallu sa samozrejme netýkajú len sociálnych sietí, zablokované sú aj služby poskytujúce online obsah, ako napr. knihy či videá. Medzi zakázané služby tak patria populárny Netflix a aj iBooks a iTunes Movies od Apple. Na žiadosť čínskej vlády bola z App Store pre čínsky trh odstránená aj aplikácia časopisu New York Times.
Používatelia WhatsApp v Číne hlásia, že nemôžu odosielať fotografie a videá a niektorí dokonca nemôžu posielať ani text, čo je hlavná funkcia tejto platformy. WhatsApp zatiaľ nie je úplne zakázaný, už sa veľakrát stalo, že čínska vláda "čiastočne zablokovala" viaceré zahraničné služby, avšak dobrým znamením to rozhodne nie je a je dosť možné, že WhatsApp bude v Číne kompletne zakázaný.
V posledných týždňoch boli v Číne prijaté nové zákony ohľadom kybernetickej bezpečnosti, ktoré utužujú kontrolu vlády nad Internetom. Zároveň podľa čínskych zákonov musia byť datacentrá, ktoré uchovávajú citlivé informácie, fyzicky umiestnené v Číne a zároveň súkromné spoločnosti musia prejsť bezpečnostným auditom, predtým než tam budú môcť pôsobiť. To bol zároveň dôvod, preto Apple postavil vlastné datacentrum na území Číny.
Veľký čínsky firewall sa dá obísť použitím VPN služieb, ktoré šifrujú spojenie a užívateľ sa môže vydávať za občana iného štátu, kde tieto regulácie neplatia. Je to jediný spôsob, ako sa v Číne pripojíš na Facebook alebo pozrieš nejaké tie videá na Youtube. Samozrejme, čínska vláda o tom vie a od februára 2018 tieto VPN služby proste postaví mimo zákon v plnom rozsahu. Aký hrozí postih, ak niekoho pri používaní VPN prichytia, je nejasný.
Zdroj titulnej foto: ytimg.com
Zdroj: appleinsider.com