Pretekárske drony: vzostup nového športu

Pretekárske drony: vzostup nového športu

Preteky dronov, to je viac ako len snaha skupinky pretekárov dostať svoj dron z bodu A do bodu B. Je to droga, je to zábava, je to pocit na nezaplatenie. Vďaka headsetu byť pilotom, lietať, ale pritom byť pevne na zemi.

Samozrejme, manuálne ovládanie drona v takej rýchlosti by bolo iba s tlačidlami a páčkami veľmi náročné. Okrem diaľkového ovládania sa používajú aj headsety s panoramatickým zobrazením na displeji, pričom má pretekár pocit, že je v priestore on sám. Diváci navyše vďaka prenosu môžu vidieť presne to, čo pretekár.


![Zdroj: manufacturing.net](/content/images/2016/05/drl-3.jpg)

Pretekárske drony sa líšia od svojich "obyčajných" kolegov, ktoré majú kameru a rôzne stabilizátory. Tieto majú plne manuálne ovládanie a kameru umiestnenú vpredu, aby mali pretekári optimálny pohľad na ich stroje letiace rýchlosťou až 130 km/hod (najlepšie až 200 km/hod).

Najviac sa súťažiaci, samozrejme, obávajú pádov. Pád z veľkej výšky pri vysokej rýchlosti môže pre dron znamenať k.o. Avšak, ako hovoria samotní pretekári, nepotrebujete milióny eur, aby ste mohli súťažne pretekať. Pretekanie dronov sa nepovažuje za nákladný šport. Je to hlavne o zábave. Aspoň v zahraničí, v západných krajinách. :-)


Pre inšpiráciu si pozrite preteky dronov na štadióne Wembley v Londýne. Skvelý zážitok.


Pre menej rozhodných: Za pol roka sa dokážete naučiť slušne lietať. A tento rok, 17. - 22. októbra 2016, sa budú na Havaji konať historicky prvé majstrovstvá sveta v lietaní dronov. Súťažiť sa bude o 200 000 dolárov, čo na začiatok nie je zlé. A cena? Koľko stojí súťažný dron spolu s ovládacím setom? Sú to stovky eur za základné modely. Rebríček top 10 súťažných dronov si môžete pozrieť TU



Zdroj titulnej foto: [youtube.com](https://www.youtube.com/watch?v=D6pnFC6axZ8)

Zdroj: technewsworld.com

Read more