Týždňový newsfilter + Podcast #07
Týždenný komentovaný prehľad o udalostiach a novinkách, ktoré sa udiali vo svete Apple.
Podcastom vás sprevádza moderátor: Dominik Kozmáli
#07 Podľa šéfa Apple sme závisláci | ThinkApple.sk
**Témy #07 podcastu:**
- Apple Pay a prvá vlna bánk
- Zakrývanie monoklu make-upom
- Podľa Cooka sme závisláci
- Ako odomknúť iPad zamknutý na 48 rokov?
- One more thing...
**Pustiť podcast:**
Podcast si tiež môžete vypočuť vo vašich obľúbených podcastových aplikáciách: Apple Podcasty, Google podcasty alebo Spotify.
Prihláste sa na odoberanie, je to zdarma a budete vždy informovaný, keď vyjde nový diel :).
==Textový prepis podcastu:==
####**Úvod**
Čítate siedmy diel newsfiltra thinkapple.sk. Moje meno je Dominik Kozmáli a prinášam vám každý týždeň čerstvé novinky z Apple sveta. Vitajte pri siedmom vydaní, v ktorom sa snáď už konečne dočkáme príchodu Apple Pay, pozrieme sa, ako môžeme vysúdiť miliardu dolárov od Applu, prekryjeme monokle make-upom a zistíme ako odomknúť iPad po 48 rokoch! :D
####**Apple Pay u našich susedov, u nás v druhej vlne**
Apple v tichosti spustil platby iPhonom a hodinkami Apple Watch cez službu Apple Pay u našich Rakúskych susedov. Nikde o tom nepadla ani zmienka, iba v lokálnych rakúskych novinách, ktoré na to upozornili deň pred oficiálnym spustením.
Rakúska banka N26, ktorá pôsobí aj na našom trhu, na spustenie Apple Pay v Rakúsku lákala svojich zákazníkov len necelý mesiac pred spustením. Následne na to, o deň neskôr, tweetovala skorý príchod Apple Pay aj na Slovensko (vrátane iných krajín, ako Estónsko, Grécko, Portugalsko a Slovinsko).
Môžeme preto podľa doterajších indícií očakávať, že sa budeme môcť tešiť z platenia cez Apple Pay aj my na Slovensku už o necelý mesiac. Aspoň čo sa týka banky N26.
Klienti ostatných bánk však nemusia zúfať, pretože príchod Apple Pay medzi svoje služby ohlásili už aj Slovenská sporiteľňa a Tatrabanka čoskoro (ktoré by mali byť taktiež v prvej vlne, čo sa týka Slovenska).
Neprávom zadržaný 18 ročný majiteľ iPhonu si pýta od Apple 1 miliardu dolárov
Pýtate sa prečo? Kvôli systému rozpoznávania tváre, ktorý ho nesprávne identifikoval ako páchateľa, zodpovedného za sériu krádeží v obchodoch Apple.
Celý incident vznikol kvôli tomu, že nášmu 18 ročnému mladíkovi, bol odcudzený preukaz totožnosti, na ktorom však nebola fotografia, ale všetky ostatné osobné údaje, cez ktoré sa skutočný páchateľ preukazoval v Apple obchodoch počas lúpeží.
A keďže preukaz nemal fotografiu a Apple má v obchodoch systémy na rozpoznávanie tváre, tak na jednoduchšie dolapenie súd povolil, aby ho Apple použil pri pátraní. A tu nastala chyba. Systém totiž spojil skutočnú tvár vinníka s osobnými informáciami nášho 18 ročného nevinného mladíka.
Na základe týchto informácií polícia napochodovala k jeho domu a zatkla ho :D. Tomu sa to pravdaže nepáčilo a za neoprávnené zadržanie viní Apple, od ktorého žiada odškodné vo výške 1 miliardy amerických dolárov.
Celý prípad sa nakoniec podarilo vyriešiť až živému detektívovi, ktorý si dané záznamy prezrel a porovnával so skutočnou podobou odsúdeného mladíka, pričom usúdil, že skutočný páchateľ naozaj nevyzerá ako ten, ktorého zadržali :D. Mladíka preto prepustili a ten si teraz možno prilepší o necelých 900 miliónov eur.
One more thing už patrí všetkým
Kto by ju nepoznal, kto by ju aspoň raz nepočul? Legendárna veta slávneho Stevea Jobsa – One more thing, s ktorou nám vždy ohlasoval tú najväčšiu bombu celého večera. Veta v preklade „Ešte jedna vec“, ktorá má znieť s tónom, ó a mimochodom ešte tu niečo pre vás máme, sa na Apple konferenciách používa pri uvádzaní najdôležitejších produktov až dodnes.
Naposledy bola použitá pri predstavení iPhonu X. Každý má preto túto vetu spojenú predovšetkým s firmou Apple. V Apple tak nenechali nič na náhodu a dali legendárnu hlášku jedného so svojich zakladateľov patentovať. To však neodradilo švajčiarskeho výrobcu hodiniek Swatch od jej použitia pri propagovaní svojich hodiniek. A súd započal.
Firma Swatch argumentovala tým, že sa inšpirovali detektívom Columbom, ktorý vo svojom seriáli často používal frázu „just one more thing“ pri odhaľovaní prípadu.
Súd po zvážení týchto argumentov (o ktorých autenticite by sa dalo diskutovať, zvlášť keď firma už nie raz zneužila alebo pretvorila hlášku alebo slogan spojený s Apple, napr. Think different na Tick different), teda rozhodol, že Swatch má právo používať túto frázu pri propagovaní i prezentácii svojich výrobkov.
Zdôvodnenie rozsudku znelo, že (oponent) Apple, túto vetu používa iba raz, pri predstavovaní nového produktu alebo služby a potom už nikdy k danému produktu alebo službe. „Nepravidelné a dočasné použitie nemá charakter označovania ochrannej známky.“ Znie doslovné citovanie súdu. Taktiež ako aj to, že dané slová nesú iba obyčajný význam toho, že rečník chce ešte niečo ďalšie povedať.
Ani patent teda Applu nepomohol, aby ochránil ikonické slová, ktoré však už navždy budú patriť Steveovi pri jeho prezentačných kreáciách. Z ktorých, ako je zjavné nie len na tomto prípade, ešte dnes berú inšpiráciu mnohí rečníci a prezentátori.
Apple sa rozhodol, že monokel na novom iPhone zakryje make-upom
Spomínate si ešte na monokel zo štvorcového fotoaparátu v novom iPhone, o ktorom sme si hovorili v 4 diely podcastu.
Ide o trojicu fotoaparátov v neštandardnom štvorcovom, resp. trojuholníkovom rozložení, kde spolu s led bleskom v pravom rohu tvoria nepekný veľký vystúpený štvorec, v ľavom hornom rohu zadnej strany pripravovaného nového iPhonu.
Tento štvorec pôsobí na vzhľadnom tenkom zariadení ako päsť na oko, z toho aj pomenovanie monokel. Tretí pridaný fotoaparát má byť ultraširokouhlý, vďaka čomu sa vám toho do záberu vojde viac a nemusíte tak ísť ďalej, od snímaného objektu.
Apple si však zjavne všimol reakcie internetu na uniknuté dizajny pripravovaného iPhonu s jeho veľkým monoklovým fotoaparátom. Tak sa rozhodol, že ho opticky zmenší akýmsi make-upom. Ide o špeciálny náter, ktorý má decentne prekryť šošovky aby nepôsobili tak zvláštne a nesymetricky.
Túto „kozmetickú“ úpravu majú dostať nástupcovia iPhonu Xs ako aj Xs Max. A iPhone Xr dostane o jednu kameru navyše. (ach kto vymyslel tie krkolomné mená, by si zaslúžil zhorieť v pekle..).
Keď ide o zdravie, giganti spájajú sily
Keď sa vám z akéhokoľvek dôvodu nepáči vstavaná aplikácia Apple Health, ktorá monitoruje vaše zdravie, po novom môžete siahnuť aj po prepracovanej aplikácii od Googlu na monitorovanie zdravia, Google Fit. Od minulého týždňa je oficiálne dostupná v App Store a odkaz na jej stiahnutie TU.
Najlepšie na nej je, že sa dokáže vo svete aplikácií monitorujúcich zdravotný stav používateľa správať ako univerzálny zásuvkový adaptér, ktorý si so sebou nosíte na dovolenky do iných krajín. Môžete si ju totiž prepojiť s takmer všetkými známymi aplikáciami a službami na zdravie od tretích strán. Viete si v nej tak zjednocovať údaje z Apple Health, Nike Run Club, Headspace či Sleep Cycle.
Už nemusíte otvárať tisíc aplikácií na rôzne športové alebo odpočinkové aktivity, pretože všetky dôležité údaje uvidíte pekne pod jednou strechou a v jednej aplikácii. Z novej funkcionality prepojenia Google Fit tak budú profitovať nielen jej používatelia, ale aj vývojári aplikácií tretích strán. Pekný krok od Googlu.
Tim Cook odkazuje: Ste závisláci
Šéf Apple Tim Cook sa vyjadril na konferencii TIME 100, že vždy keď zdvihneme náš iPhone, presúva sa naša pozornosť od čohokoľvek čo sme robili, na telefón. Ďalej nám odkázal, že: Ak sa pozeráme častejšie do nášho telefónu ako ľuďom do očí, niečo robíme zle.
V prenesenom význame, ľudí dívajúcich sa neustále do svojho iPhonu, označil za závislákov. A vyjadril sa, že cieľom Applu nikdy nebolo maximalizovať čas, ktorý ľudia s iPhonmi trávia a prikovať ich k nim prostredníctvom notifikácií. Či je to pravda, alebo plánovaný čin sa už nedozvieme, ale jedno vieme povedať s istotou, stalo sa to.
Tim tvrdí, že na vine sú notifikácie, ktoré človeka neustále upozorňujú na niečo, čo ani nepotrebuje vedieť a robia z neho potom reakčného tvora, ktorý je ako mačka sledujúca laserové svetielko na stene. Pretože každá notifikácia láka človeka späť k displeju od toho, čo práve robil, nech je to aj veľa krát rozhovor s kamarátom alebo v reštaurácii počas romantickej večere.
Cook sa preto zamyslel nad dvomi možnými riešeniami, otravných a pozornosť kradnúcich notifikácií. Jedno by spočívalo v zasielaní všetkých notifikácií naraz v balíku v určitý čas, napr. vždy ráno, večer alebo na obed. Druhým riešením by bolo zobrazovanie notifikácií na samostatnej oddelenej obrazovke, bez toho, aby nás na to upozorňovali.
Používatelia by tam prišli, keby oni sami chceli, nie keď im to telefón povie. Tim Cook dokonca povedal, že notifikácie na svojom iPhone blokuje úplne, keďže momentálne nie je iné riešenie. A odporúča to všetkým, ktorí majú iPhone, uvidíte koľko času zrazu budete mať a čo všetko ste prehliadali, kým ste nemali stlmené upozornenia.
Toto tvrdenie môže len potvrdiť aj autor podcastu, ktorý má stlmené všetky notifikácie okrem telefonátov a SMSiek, už takmer rok a vždy sa mu vedia dovolať alebo poslať správu, keď je niečo súrne. A všetko ostatné si vybaví vtedy, keď potrebuje, nie keď mu to rozkáže telefón, lebo už nemá ako :).
Zamknutý iPad pod dobu 48 rokov!
Určite ste čítali nejednu správu, ako sa mnohým nešťastníkom podarilo uzamknúť svoje iOS zariadenie na poriadne dlhý čas, po viacnásobnom zlom zadaní hesla. A aj to, že poväčšine im toto nemilé prekvapenie pripravia ich ratolesti.
Pán Evan Osnos to asi zobral ako pokus o rekord, pretože sa mu poradilo uzamknúť jeho starší iPad až na vyše 48 rokov! Takže sa znova o jeho odomknutie môže najbližšie pokúsiť až v roku 2067 :D. Ešte šťastie, že Apple má aj na takéto situácie riešenie.
Stačí, aby sa takto zablokované zariadenie pripojilo na počítač a spustil program iTunes, cez ktorý sa dá systém obnoviť. A pokiaľ má používateľ na iTunes vytvorenú aj zálohu, môže sa prostredníctvom nej dostať aj k dátam z takto zablokovaného zariadenia.
I pre takéto prípady preto platí staré známe: zálohovať, zálohovať, zálohovať. Pretože nikdy neviete kedy vám vaše zariadenie ukradnú, stratíte ho, nedopatrením zničíte alebo sa vám ho podarí uzamknúť na vyše 48 rokov :D.
A na záver ešte rýchle správy
Apple Watch toho vydržia naozaj veľa! K majiteľovi sa vrátili po šiestich mesiacoch z dna mora! Surferovi Robertovi Bainterovi sa počas surfovania zošmykli hodinky Apple watch z ruky a padali nenávratne ku dnu.
Na ich lokalizovanie použil funkciu Find my iPhone a aktivoval na nich na diaľku aj Lost Mode, ktorý zobrazuje kontaktné údaje majiteľa nálezcovi. A čuduj sa svete hodinky sa mu vrátili. Po šiestich mesiacoch mu zavolal chlapík, ktorý od neho chcel aby mu ich popísal, aby si overil, či ide o ich skutočného majiteľa.
Po vrátení, nastalo neuveriteľné zistenie, že hodinky boli stále funkčné a okrem malých známok opotrebovania, vybitej batérie a oroseného displeja, im v podstate nič nebolo :o :D.
Tento heroický výkon majú na svedomí, pravdepodobne hodinky Apple Watch 2 alebo novšie, pretože práve ony, majú deklarovanú odolnosť voči ponoreniu, avšak maximálne pol hodinu a aj to do sladkej vody!
iPad s podporou externých myší Najnovšia verzia operačného systému iOS 13 by mala priniesť podporu pre externé bezdrôtové myši. Prepojenie bude prebiehať pravdepodobne prostredníctvom USB-C portu, ktorý sa nachádza na iPadoch Pro. Novinky sa dočkáme už v júni tohto roka. Pri predstavení novej iOS 13ky.
iOS 13 tiež príde s novými Animoji Pôjde o chobotničku, myš, kravu a klasického smajlíka.
A iOS do tretice, tentokrát však v spojení s novým macOS Apple už dlhšiu dobu pracuje na projekte Marzipan, ktorý má za úlohu zjednocovanie aplikácií iOS pre macOS. Aby sa dali aplikácie, na ktoré sme zvyknutý z prostredia iOS, používať aj v prostredí operačného systému macOS na počítačoch od Applu. Na začiatok prídu tie najpoužívanejšie a neskôr sa k nim pridajú aj ďalšie.
Záver
A to je na tentokrát všetko. Podcast portálu thinkapple.sk vychádza každý týždeň a prihlásiť sa na jeho odoberanie môžete vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácii na platformách Apple Podcasty, Google podcasty alebo Spotify.
Všetky diely, ako aj ďalšie správy zo sveta Apple, nájdete aj na adrese thinkapple.sk. Ak sa vám podcast páči, môžete nás ohodnotiť napríklad piatimi hviezdičkami na iTunes alebo vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácií.
Ak nám chcete poslať pripomienku alebo nápad na vylepšenie, môžete nám napísať na Facebooku thinkapple.sk, kde si radi prečítame vašu spätnú väzbu alebo nápady :).
A ak sa vám podcast naozaj páči, tak o ňom určite povedzte niekomu, kto ho ešte nepočúva, pomáha nám to rásť :)
Moje meno je Dominik Kozmáli a ďakujem vám za čítanie.
Všetky časti podcastov ThnikApple.sk si môžete vypočuť na:
► Spotify